Æresmedlem Niels Rohde Pedersen er gået bort

Æresmedlem i Viborg Idrætsråd Niels Rohde Pedersen er gået bort 81 år gammel.

Niels var gennem hele sit liv dansens mand, og dansen gav ham mange glæder både i dagligdagen og ved foreningens ture i både Danmark og udlandet. I sine 45 år som formand for Gamle Danses Værn, nu Glad Dans Viborg, var han foreningens lysende ildsjæl. Niels fungerede både som inspirator for sine bestyrelser, men han var også en driftssikker administrator, når dette var påkrævet. Vigtigst for ham var det at give glæden ved dansen videre til andre – og Niels har givet mange meget.

Ved siden af jobbet som foreningsformand var Niels Rohde gennem 8 år med i Folkeoplysningsudvalget i Viborg Kommune, hvor han var med til at drøfte idrætspolitiske forhold med reference til foreningsidrætten og i samspil med Idrætsrådet.

I 2017 blev Niels Rohde Pedersen sammen med Kis Østergaard Viborg Idrætsråds første æresmedlemmer for deres fantastiske og meget engagerede indsats for idrætten i Viborg Kommune.

Æret være hans minde.


Herover ses Niels Rohde Pedersen sammen med Kis Østergaard, da de
blev udnævnt som æresmedlemmer under repræsentantskabsmødet
i Viborg Idrætsråd i år 2017.